Blog Nasıl Açılır: Neden Blog Açmalısınız | Adım Adım Blog Açma Eğitimi | EN Kolay

Blog Nasıl Açılır: Neden Blog Açmalısınız | Adım Adım Blog Açma Eğitimi | EN Kolay

18 Temmuz 2018 1 Yazar: Halit AŞKIN

Neden Blog Açmalısınız | Adım Adım Blog Açma Eğitimi

Blog açmak istiyorum ama blog nasıl açılır, blog açarken neye dikkat edilir, blog yazarı nasıl olabilirim, blog açma adına yaptığım onca araştırmalarıma rağmen ve gerçekten bir blog sitesi kurma işini basit, karmaşık olmayan, takip etmesi kolay bir eğitim ile yapmak istiyorsanız,

Blog nasıl açılır, bunun için herhangi çok aşırı bilgiiye ihtiyaç var mı? Veya blog açmak ücretli midir, ücreti varsa ne kadara maal olur? Gibi aklınızdaki soruların cevabını almak istiyorsanız, şimdiden belirtmek istiyorum kesinlikle doğru adrestesiniz.

Tüm samimiyetimle size şunu söylemeliyim ki bende ilk başta sizin geçtiğiniz yollardan geçtim ve sizin gibi bu işi yapmak istiyordum. İlk blog açmaya karar verdiğim zaman blog açma adına en ufak bir fikrim ve bilgim yoktu. Hatta blog nedir, ne almana gelir, nasıl yazılır hiç bilmiyordum.

Elimde olan tek şey öz güvenimdi. Çünkü  eğer başarmak istiyorsam bu işe başlamadan önce kedime güvenmem gerekiyordu. Tabi ilk başlarda, tıpkı sizin de bu yazıda da okuyacağınız gibi bir eğitimi takip ederek ilk blog sayfamı kurdum. Blog ve blog yazarlık konusunda kendimi zaman içeresinde geliştirmeye çalıştım ve hala devam ediyorum. Şu anda bir blogum var ve bu blogtan gelirler elde etmeye çalışıyorum ve ben şuna inanıyorum azim ve çaba ile her şeyin en iyisi yapabiliriz. Ve ben inanıyorum ki sizlerde bu yazıdan sonra benim gibi bir blog site açmaya karar verip zamanla kendinizi geliştirerek gelir etmeye başlayacaksınız.

İlk zamanlarda yaşadığım zorlukları sizler de yaşamayın diye ve blog açma konusunda doğru düzgün ve dürüst bir eğitim kaynağı olmaması nedeni ile, blog nasıl açılır başlıklı eğitim yazısı yazmaya karar verdim.

Sizi temenni ederim ki;

Elimden geldiğince doğru, samimi ve dürüst bir şekilde Blog açma eğitiminde hiç bir noktayı bile atlamadan, oldukça basit ve anlaşılır bir dile anlatmaya çalışacağım. Eğer herhangi bir noktada zorlanırsanız elimden geldiğince ücretsiz bir şekilde sizlere destek olmaya çalışacağım.

HADİ GELİN BAŞLAYALIM…

PEKİ, SİZLER NEDEN BLOG AÇMALISINIZ?

*Üretmek:Eğer sizin de içinizden üretmek, duygu ve düşüncelerinizi paylaşmak, yaşadınız tecrübeleri başkalarına aktarmak, insana, insanlara ve insanlığa bir şeyler katma isteğiniz varsa, blog yazarlığı yaparak, yani bilgi üreterek bu isteğinizi başarabilirsiniz.

*Para Kazanmak: Sizlerde herkes gibi hem bu isteğinizi başarmak, hem de yaptığınız bu üretimden çok güzel maddi gelirler elde edebilirsiniz.Evet, blog site açıp ve bu blog sitenizde yazarlık yaprak para kazanabilmeniz mümkün. Belki sizler Farkında değilsiniz ama şundan emin olabilirsiniz ki her gün bunu yapıyorsunuz fakat sizler değilbaşkası kazanıyor.

NASIL MI ?

* Her gün forum sitelerinde yâda sosyal medyada  insanların sorularını cevaplayıp duygu ve düşüncelerine yorum yapmıyor musunuz? Ya da herhangi bir forumun alt konu başlığında sürekli olarak bir şeyler üretip paylaşmıyor musunuz? Ya da sözlükler ( ekşi, Uludağ vs.)

* Yukarıdakileri yapmıyor musunuz?  Peki, sosyal medyayı her saat aktif olarak kullanıyor musunuz? Bir resim – foto veya yazı yâda duygu ve düşünceleriniz yazarak ya da en basitinden paylaşılan herhangi bir yazı, foto-resimleri beğenerek veya paylaşarak aktif olarak sosyal medya da var mısınız?

* İşte o zaman sizler zaten gündelik hayatınızın bir kısmında yukarıda yazdığım konulardan herhangi birini ya da sadece birini yapıyor iseniz, bu üretkenlik nedeni ile sizin kazanacağınız parayı sizler değil, üretip paylaştığınız siteler ya da sosyal medya platformları kazanıyor.Tabi ki sizler de bir blog site açıp blog yazarlığı yaparak, başkasına kazandıracağınız paraları, verdiğiniz emeğin karşılığını kazanabilirsiniz

*Fikirlerinizi çevrenizle ve dünya ile paylaşın: Düşünmeyi, düşünüp yazmayı düşündüklerinizi insanlarla paylaşmayı seven biri iseniz bunu neden sadece çevrenizle kısıtlıyorsunuz ki? Ya da sözlüklerle, ya da sosyal medyada ki arkadaşlarınızla? Bunları  neden Google amcaya açmıyorsunuz? =)

*Popüler Olabilmek: Aslında deneyimlerinizi, tecrübelerinizi, uzmanlığınızı, hayata dair duygu ve düşüncelerinizi, hayat konusundaki tecrübe ve fikirlerinizi insanlarla paylaşarak, kurduğunuz bağ sonucu ister istemez bir popülerlik elde etmiş oluyorsunuz.

 BLOG AÇMAK ÜCRETLİ Mİ?

Bir blog oluşturmak için birçok platform ve bu platformlarda kullanacağınız çeşitli konular var. Tabi bu sizin üretkenliğinize kendinize olan güveninize bağlı ne kadar çok üretip yazarsanız o kadar çok dikkat çeker ve para kazanırsanız. Tabi bu platformlar arasında Ücretli olanlarda var, ücretsiz olanlar da. Bu zamanlarda kimse kimseye ücretsiz hizmet vermez ve vermeyeceği için de normal olarak ücretsiz olan platformların ya kısıtlamaları vardır ya da sizin üzerinizden karları var.

Eğer sizlerde profesyonel bir blog açmak istiyorsanız Türkiye’de okuduğunuz yüzlerce blog gibi ki buna şu an okuduğunuz blogda dahil, haftanın her günü  7/24 yayımda olmak adına bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Peki, sizde profesyonel bir blog açmak istiyorsanız ödemeniz gereken bu ücret ne kadar? Profesyonel bir blog açmak için ne kadar ücret ödemeliyim? Hemen söyleyeyim szilere: Başlangıç seviyesi hatta orta seviye için yıllık max.  250 -350 TL  arası.

 PEKİ, BLOG SİTE AÇIP BLOG YAZARLIĞI YAPARAK PARA KAZANMAK MÜMKÜN MÜ ?

Tabi ki de mükün! Çünkü her yerde olduğu gibi bu platformlarda emeğinizin karşılığını alabilirsiniz. Blog yazarlığı yaparak para kazanmak gerçek anlamda mümkün. Eğer öyle olmasaydı dünyada milyonlarca insan bu işle uğraşıp zaman harcarlar mıydı? Mesela ben eğer bu işten para kazanmayı amaçlamasam belki bu eğitim yazısını yazmaz ve burada zaman harcamazdım çünkü herkesin hayat gayesinden biride çalışıp çabalayarak para kazanmak bizler bu şekilde para kazanmayı planlıyoruz kimi insanlar ise başka bir sektör veya platformda para kazanmayı amaçlıyor. Belki ilk zamanlarda hemen para kazanmak mümkün olmayacak ama zamanla güzel şeyler yaparak ve asla pes etmeyerek sağlam içerik üreterek iyi paralara kazanabilirsiniz hatta öyle bir kazanırsınız ki, kazandığınız rakamlara siz bile şaşıracaksınız.

En basitinden şöyle ifa edeyim; açmış olduğunuz bir blog, yazmış olduğunuz bir blog yazısı yada yaptınız blog yazarlığı ile geniş bir kitleye hitap ediyor olabilirsiniz, belki yüzlerce, belki binlerce hatta belki yüz binlerce, milyonlarca insana hitap ediyor olabilirsiniz.

Beli ki yazmış olduğunuz bu içerik binlerce kişiye etkileyecek ve binlerce kişi üzerinde etki yaratabilecek bir güce sahip olacaksınız. Peki sizlere sormak istiyorum. Binlerce kişiye etki edecek ve düşüncelerini etkileyecek bu güce sahipken bu güç sizlere para kazandırmaz mı? Aklınızdan geçen cevabı tahmin edebiliyorum. Tabi ki de kazandırır diyorsunuz.

Bugün sizlere neden genel olarak neden blog açmalısınız başlıklı bir eğitim yazısı yazdım ancak sizlerde blog’tan nasıl para kazanılır? Para kazanma yöntemleri nelerdir? Para kazanmak için neler yapmak gerekir bunlar hakkında bilgi almak ve sizlerde blog’tan para kazanmak istiyorsanız bu yazının altına yazacağınız yorumlara bakarak blog’tan nasıl para kazanılır başlıklı bir eğitim yazısı daha yazarak siz değerli okurlara sunacağım ve asla unutmayın tüm samimiyetim ile sizlere söylüyorum takıldığınız veya zorlandığınız bir konu olursa bana ulaşmaktan, yazının altına yorum yazmaktan asla çekinmeyin ve asla şunu düşünmeyin! Acaba sorularıma cevap verir mi demeyin çünkü ben sizler için buradayım ve elimden geldiğince sizlere ve değerli sorularınıza cevap vermeye çalışacağım…

İsterseniz neden blog açmalısınız başlıklı yazımıza devam edelim…

PEKİ, BLOG KURMA  VEYA  BLOG YAZMAK TEKNİK BİLGİ GEREKTİRİR Mİ ?

Blog kurma ve blog yazma için herhangi bir kodlama veya detaylı  bilgisayar bilgisine ya da İngilizce vb diller bilmenize gerek yok. Bu işte bilmeniz gereken tek şey bilgisayar kullanıyor olabilmek. İster 15 yaşında olun ister 65, kaç yaşında olduğunuz fark etmeksizin eğitimimizi takip ederek hiç bir teknik bilgiye ihtiyaç duymadan kolaylıkla blog açma işlemini gerçekleştirebilir ve blog yazarlığı yapabilirsiniz.

  #   İnanın bana hem ev hanımı, hem de 3 çocuk annesi, hayatında kodlama adına hiç bir bilgisi olmayan ve açtığı blog ile para kazanan blog yazarları var. Peki, sizler neden blog yazarı olamayasınız ki, sakın kendinizi küçük görmeyin her insani bir yeteneği ve bu yeteneğinizi yazıya dökme bilgisi vardır. Ben inanıyorum ki sizlerde bu eğitimden sonra bir blog açıp güzler içerikler üreterek birer blog yazarı olacaksınız ama asla kendinize olan güveninizi yitirmeyin çünkü sizler birer mücevhersiniz kendiniz için.

 PEKİ, BİR BLOG AÇMAK İSTİYORSUNUZ AMA HANGİ PLATFORMU KULLANMALISINIZ

Blog açma konusunda ücretli ve ücretsiz birçok platformun mevcut olduğunuz sizlere ifade etmiştim. Peki, sizler hangisini kullanmalısınız? Benim siz değerli okurlara tavsiyem Dünya’da Kurulu olan birçok web sitenin alt yapısını oluşturan platform olan wordpress olacak. Ki zaten yazımdaki anlatımımın çoğunu da bu platform üzerinden yapacağım.

 Diğer alternatifler Neler?

Bakacak toplamda 3 tane alternatifimiz var. Bu alternatifleri şu şekilde, 1- Blogger 2- WordPress.com ve 3.WordPress.org. Bu üç alternatiflerden ilk ikisi ücretsiz ve üçüncüsü yani wordpress.org ücretli olandır.

 Peki Bu Üç Platformdan Hangisini Tercih Etmeliyim ?

Eğer ki sizlerde benim gibi yapacağınız işin temiz ve sağlam olmasını istiyorsanız size önerim wordpress.org, yani yıllık belli bir miktar ücret ödeyerek kullanacağınız platform olsun derim. Tavsiye ettiğim platform üzerinden eğitimime devam edeceğim Ben de uzun zamandır bu platformu kullanıyorum ve bu platformu kullandığımdan dolayı, bu platformun avantaj ve dezavantajlarını biliyorum ve bunları sizlere detaylı bir şekilde açıklamaya çalışacağım. Ama şuan değil çünkü bu yazımda sizlere neden blog açmalıyız ile ilgili gene bir bilgi yazdığımdan dolayı platformların avantaj ve dezavantajlarını başka bir yazımda siz değerli okurlarıma açıklayacağım. Hiç merak etmeyin hiçbir noktayı atlamadan aklınızda ki soru işaretlerini gidermek ve sizleri birer blog sahibi yapmak için elimden geleni yapacağım.Eğer ki bugün ben de bloğumdan ayda belli bir miktar para kazanıyorsam, bunu tamamen kullandığım platforma borçluyum.

 

 

Evet değerli kıymetli okurlar bugün sizlere yazmış olduğum Neden Blog Açmalısınız başlıklı eğitim yazımızın sonuna geldik. Blog site açmadan önce benim sizlere birkaç tavsiye olacak ve inşallah bu tavsiyelerimin sizlere faydası olur. İlk başta şunu söylemem gerekir blog açmak ilk başlarda sizi baya düşündürecek hatta bu düşündürme sizleri yakın çevrenizden fikir almaya itecektir ama onların sizlere vereceği tepki her zaman olumsuz veya alaycı bir tavır olacaktır ve sizlere sen bunu yapamazsın ya da senin ne düşüncen varda yazıya dökeceksin diye konuşacaklar ama sizlere tavsiyem asla bu sözlere bakarak geleceğinizi şekillendirmeyin çünkü sizler dediğim gibi kendiniz için birer mücevhersiniz ve sizlerin de her insan gibi bir yeteneği ve bu yeteneği yazıya dökme kabiliyeti vardır. Ve asla pes etmeyin ister bu işe başlarken ister başka bir işe başlarken asla pes etmeyin, azim ve çaba ile kazanılmayacak hiçbir şey yoktur.